Kulturkarnevalens busstidtabeller

torsdag 10.11.2022

Obs. Det kan ske ändringar i busstidtabellen!
Du känner igen bussen på Kulturkarnevalens skylt i fönstret!
 

Buss 1 Österbotten - Kokkobus
Busschaufför Sven 040 8271880
Bussvärd Linnea 0451312068

Donnerska skolan, Hälsovägen 1, Karleby kl. 9:00 
Ådalens skola, Kronoby kl. 9:30 
Oxhamns skola, Jakobstad 10:10
Sursik, Pedersöre kl. 10:30
 
Längre paus tas vid Jalasjärvi.
 

Buss 2 Österbotten - Kokkobus
Busschaufför Kenneth 040 1595325

Zachariasskolan, Nykarleby kl. 8:00 
Tegengrensskolan, Vörå kl. 8:50 
Korsholms Högstadium kl. 9:20
Vasa Övningsskolas Gymnasium kl. 9:50 
Petalax Högstadium kl. 10:20
Närpes Högstadium kl. 11:00
Björneborg ABC kl. 12:30 (45 min paus) Deltagare som stiger på bör vara på plats kl. 13:00!

Buss 3 Åboland - Nyholm
Busschaufför 040 7373818
Bussvärd Joanna 044 2593927

Åbo domkyrka kl. 14:30
Sarlinska skolan kl. 15:00
Salo busstation kl. 16:00
Deltagare från Åland och Kimito kommer kontaktas per mail om skjuts till bussen.

Buss 4 Västra nyland - Wikström
Wikström: 040 541 4110

Ekenäs busstation kl.15:20
Karis busstation kl. 15:40
Kyrkslätt busstation kl. 16:20 
Knektbrons ABC parkering kl. 16:45

Buss 5 Helsingfors, Sibbo - Wikström
Bussvärd Jenny-Erika 040 0317130

Kiasma, Helsingfors kl. 16:30 
Kungsvägens skola, Sibbo kl. 17:15

Alla bussar anländer till Borgå ca. kl. 18.00. Om du har frågor om transporten kan du vända dig till [email protected]

 

Bubble character